Sen noworodka i niemowlaka 

utworzone przez | 14 Cze 2020 | Pielęgnacja

Sen to bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju noworodka. Wypoczęty maluch lepiej funkcjonuje. Poza tym sen, to czas intensywnej regeneracji i intensywnego rozwoju dziecka. Podczas snu w mózgu dziecka zachodzą bardzo istotne zmiany. 

  1. Mózg dziecka uczy się, zapamiętuje 
  2. W czasie snu mózg dziecka wydziela hormon wzrostu 
  3. Podczas snu mózg regeneruje się 

Orientacyjny czas snu według wieku 

  • Noworodki 16-20 godzin na dobę 
  • 6-8 tygodni 15-16 godzinna dobę 
  • 4 miesiące 9-12 godziny plus 2 drzemki 
  • 6 miesięcy 11 godzin plus 2 drzemki 
  • 9 miesięcy 11-12 godzin plus 2 drzemki 
  • 1 rok 10 godzin plus 2 drzemki 

Badania prowadzone od lat pokazują, że problemy ze snem mają u dzieci negatywne skutki. Bardzo często problemy ze snem we wczesnym dzieciństwie utrzymują się w późniejszych latach. Dlatego rodzice powinni zadbać o to, aby dziecko miało spokojny sen. Podczas snu organizm odpoczywa i regeneruje się. Dla dziecka sen jest bardzo ważny ze względu na zmiany, które właśnie wtedy zachodzą. Szczególnie ważny jest sen w nocy. Podczas snu jak pisałam wydzielany jest hormon wzrostu, dlatego mówi się, że maluszki rosną jak śpią. Ponadto następuje regeneracja mięśni, tkanek i narządów wewnętrznych. Podczas snu mózg przyswaja zdobyte informacje, odrzuca niepotrzebne, utrwala pozostałe. Niektóre komórki nerwowe odpoczywają, a inne pracują i tworzą nowe połączenia. W ten sposób dziecko uczy się, zapamiętuje i rozwija się.  

Co zapewni dobry sen dziecku?

Wieczorem dobrze jest pomóc dziecku wyciszyć się. Dobrym pomysłem będzie wyniesienie z pokoju dziecka urządzeń elektrycznych (tablety, smartfony, laptop). Krótki spacer, ciepła kąpiel, muzyka (kołysanka), masaż, pomocny jest szum suszarki, odkurzacza, noszenie w chuście lub nosidełku. Oczywiście nie zapominajmy o najważniejszej sprawie – bliskość mamy, pierś mamy, głaski mamy i buziaki. Nie jest prawdą, że dziecko powinno zasypiać samo, że nie wolno bujać, nosić i przytulać, bo się przyzwyczai. To są bzdury. Wręcz przeciwnie. Zaufajmy własnemu dziecku i jego potrzebom. Jeśli potrzebuje bliskości rodziców zapewnijmy mu ją. Dzieci, które śpią w bliskości rodziców śpią spokojniej, lepiej funkcjonują, mają bardziej stabilną temperaturę ciała, regularny rytm serca. Po prostu chodzi o poczucie bezpieczeństwa. 

Zostaw swój komentarz

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pin It on Pinterest