Potówki

utworzone przez | 11 Maj 2020 | Pielęgnacja

()

Potówki są chyba najczęstszym problemem skórnym u noworodka. Nie powinny być powodem do niepokoju. Są efektem przegrzania i spocenia się noworodka. Potówki występują pod postacią niewielkich, czerwonych krosteczek otoczonych zaczerwienieniem, nie są większe niż główka od szpilki. Bardziej zaawansowana forma przyjmuje postać pęcherzyków w białym kolorze. Najczęściej występują na twarzy, karku, paszki lub okolice pupy. 

Postępowanie 

Potówki nie wymagają leczenia. Zazwyczaj przechodzą same po kilku dniach. Mogą powodować pieczenie i swędzenie. Dziecko może więc być płaczliwe i nerwowe. Nie należy stosować oliwki na skórę z potówkami. Oliwka dodatkowo zatka gruczoły potowe, ponieważ jest tłustą substancją i długo się wchłania. Pogorszy więc sprawę. Nawilżenie trzeba więc zapewnić stosując bardzo delikatne kosmetyki. Pomocna tu będzie kąpiel w krochmalu, można także dodać do kąpieli kilka kryształków nadmanganianu potasu. Dbać należy o dokładne osuszenie  skóry dziecka, poprzez dotykanie ( nie pocierać skóry ) Często wietrzyć skórę malucha, rozebrać i niech chwilę poleży. Pomocne będą także zasypki Alantan, Alantan Plus, Sylveco dla dzieci. 

Zapobieganie 

Po pierwsze nie przegrzewać dziecka. Ubierać należy odpowiednio do temperatury ( jedna warstwa więcej niż dorosły przy wyjściu na spacer ) Dziecko powinno nosić lekkie, przewiewne ubranka z bawełny. Jeśli położymy rękę na karku dziecka i jest ciepły to, wszystko w porządku. Dopiero, kiedy kark jest chłodny, trzeba lepiej ubrać dziecko. Nigdy nie sugerujmy się tym, że nóżki czy rączki są chłodne. Temperatura w pokoiku dziecka nie powinna przekraczać 22°C. 

Jak oceniasz ten artykuł ?

Zostaw swój komentarz

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pin It on Pinterest