Pielęgnacja kikuta pępowinowego

utworzone przez | 1 Maj 2020 | Pielęgnacja

()

Kikut pępowinowy to pozostałość z życia płodowego – połączenie dziecka z łożyskiem mamy. To droga, którą wraz z krwią docierają składniki odżywcze plus tlen niezbędne do rozwoju dziecka. W pierwszych godzinach po urodzeniu dziecka kikut pępowinowy jest biało- niebieski i wilgotny. Stopniowo się obkurcza i wysycha jego kolor się zmienia na żółtobrązowy, a potem na czarno-brązowy. W dniu wypisu dziecka do domu zacisk kikuta powinien być usunięty.

Pielęgnacja kikuta w domu

Do momentu odpadnięcia kikuta pępowinowego należy traktować kikut jak gojącą się ranę. Może zdarzyć się, że kikut pępowinowy zostanie zanieczyszczony moczem lub stolcem. Należy wtedy przemyć czystą wodą z mydłem i osuszyć gazikiem. Następnie umożliwić dostęp powietrza, odginając pampers poniżej kikuta pępowinowego. Takie czynności noszą nazwę „suchej pielęgnacji”. Kikut pępowinowy odpada zwykle pomiędzy 5 a 15 dobą po urodzeniu.

Ważne!

  • Postaraj się zapewnić jak najlepszy dostęp powietrza do kikuta pępowinowego
  • Nie zaklejaj go plastrem ani opatrunkiem
  • Odwijaj brzeg pieluszki, aby nie przykrywał i nie drażnił kikuta pępowinowego

Mamo – nie bój się kąpieli noworodka. Jeśli nawet dojdzie do zamoczenia kikuta, osuszamy do i możemy zastosować 1 raz dziennie octenisept.

Jak bardzo spodobał Ci się artykuł ?

Zostaw swój komentarz

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pin It on Pinterest