Kąpiel noworodka

utworzone przez | 15 Gru 2020 | Pielęgnacja

()

Pisałam już na temat pierwszej kąpieli noworodka. Jednak wykonując wizyty patronażowe, stwierdziłam, że warto ten temat szerzej opisać. Pierwsza kąpiel powinna odbyć się po kilku dniach. Chyba że są wskazania, np. infekcja skórna u dziecka, zabrudzenie smółką lub krwią, wtedy kąpiemy dziecko już w szpitalu. Im później wykąpiemy dziecko, tym lepiej dla maluszka. Maź płodowa ma cenne właściwości: 

  • nawilża skórę noworodka,
  • zwalcza bakterie i grzyby oraz regeneruje naskórek. Udowodniono, że skóra maluszka będzie lepiej nawilżona i jej odczyn pH zmieni się na korzystniejszy szybciej, jeśli maź płodowa nie zostanie zmyta od razu po porodzie.  

Oczywiście są szpitale, w których malec kąpany jest od razu po narodzinach. Warto więc w swoim planie porodu umieścić punkt dotyczący kąpania lub niekąpania dziecka po porodzie. Polskie standardy opieki nad noworodkiem nie określają, co powinno się dziać z mazią płodową po porodzie. A więc wszystko zależy od zwyczajów panujących w danym szpitalu. Przy pierwszej wizycie oglądam maluszka, oceniam między innymi stan jego skóry i ważę dziecko. To ten mały człowieczek daje mi znać, kiedy jest gotowy do kąpieli. Maluchowi potrzeba około 8 do 10 dni. Taki czas potrzebuje na adaptacje w nowych domowych warunkach na, osiągnięcie wagi urodzeniowej i na to, aby maź płodowa przeniknęła do skóry. Najczęściej kąpie dzieci w 7 –8 dniu życia. Są wtedy dobrze zaadoptowane w domowym środowisku. Dla mnie takim pozytywnym sygnałem od dziecka, że jest gotowe na kąpiel, jest to, że pozwala się bez oporów rozebrać. To znak, że czuje się bezpiecznie i że się dobrze zaadoptowało w domu. Pytanie najczęściej zadawane przez rodziców czy kąpać codziennie dziecko. Do 2 tygodnia życia wystarczy co drugi dzień wykąpać malca. Pamiętajmy jednak, że nie należy nic robić na siłę. Jeśli kąpiel jest dla dziecka dużym stresem i źle na nią reaguje, zrezygnujmy z niej na pewien czas. Są dzieci, które potrzebują więcej czasu na adaptacje. Nie 2 a 3 tygodnie. Czasem trzeba zmienić porę kąpieli lub kąpać maluszka zawiniętego w pieluszkę – bo to mu daje poczucie bezpieczeństwa. Czasem trzymanie za palec mamy czyni cuda. Starajmy się kąpać dziecko w tych samych godzinach. Wszystkie czynności róbmy powoli. Mówmy do dziecka. Uśmiechajmy się. Stwórzmy atmosferę ciepłą, wtedy dziecko poczuje się bezpieczne i kąpiel stanie się przyjemnością. 

 

Jak oceniasz ten artykuł ?

Zostaw swój komentarz

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pin It on Pinterest