Atopowe zapalenie skóry

utworzone przez | 15 Maj 2020 | Pielęgnacja

()

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jedna z najczęstszych przewlekłych chorób skóry. Występuje ona zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Źródło tej choroby leży w genach. Atopia dziś uważana jest za chorobę cywilizacyjną. Przyczyna atopii to nieprawidłowa reakcja-odpowiedź układu odpornościowego na dawki alergenów. Reakcja jest nadmierna i nieprzewidywalna na takie alergeny jak pyłki roślin, alergeny pokarmowe, sierść zwierząt. Taka reakcja może objawiać się katarem siennym, astmą, atopowym zapaleniem skóry lub atopowym zapaleniem spojówek. 

Objawy i Przyczyny AZS 

Zmiany najczęściej pojawiają się w zgięciach kończyn dolnych i górnych, na tułowiu oraz na twarzy (szczególnie u dzieci). Głównym objawem AZS jest silny świąd skóry. AZS często towarzyszą inne schorzenia atopowe. U dzieci do 2 roku życia atopia powoduje niewielkie zmiany skórne. Najczęściej zmiany pojawiają się na policzkach, owłosionej skórze głowy, czoło. Występowanie AZS szybko wzrasta, chorobę tą diagnozuje się w krajach wysokorozwiniętych i u rasy białej. Tej choroby nie da się wyleczyć, ale można zmniejszyć i złagodzić objawy. 

Najczęstsze alergeny 

  • Zanieczyszczenie środowiska 
  • Alergeny (kurz, roztocza, pyłki roślin, alergeny pokarmowe) 
  • Warunki klimatyczne 
  • Mydło 
  • Proszek do prania 
  • Sierść zwierząt 
  • Środki kosmetyczne niewłaściwie dobrane 
  • Stres 

Atopowe Zapalenie Skóry u niemowląt 

Objawy AZS pojawiają się między 2 a 6 miesiącem życia dziecka. Częściej występują u dziewczynek niż u chłopców. Jednak u chłopców ma cięższy przebieg. Pojawia się zaczerwieniona i wysuszona skóra oraz silny świąd skóry. Może pojawić się wysypka rumieniowo-wysiękowa, która występuje na owłosionej skórze głowy, na twarzy (czoło, policzki i u nasady płatków usznych). Taka skóra jest sucha, a to powoduje łuszczenie się skóry, pęknięcia, wypryski i swędzenie. Objawy te nasilają się w nocy. Dlatego maluchy są niespokojne, drażliwe i płaczliwe. Skłonność do atopii jest niestety dziedziczna.  

Leczenie 

Jak już pisałam atopia jest chorobą nieuleczalną, jednak można złagodzić objawy i poprawić wygląd skóry. W atopii bardzo ważna jest profilaktyka i odpowiednia pielęgnacja. 

Pielęgnacja 

Bardzo ważne jest natłuszczanie skóry całego ciała, również w okresie, kiedy zmiany skórne są niewidoczne. Lekarz dermatolog dobiera odpowiednie preparaty, dostosowane do stanu zdrowia malucha. 

Żywienie 

Niektóre produkty spożywcze mogą okazać się alergenem. Należy je więc wykluczyć z diety. U dzieci często takimi alergenami jest mleko krowie, orzechy, soja, białko jajek oraz ryby. 

Tryb życia 

Unikanie stresu ma bardzo duże znaczenie w procesie leczenia. Nie zaleca się długich kąpieli, ponieważ wysuszają skórę (kąpiel powinna trwać do 10 minut). Noszenie ubrań z naturalnych, niedrażniących materiałów- najlepiej bawełna. 

Jeżeli mamo zauważyłaś u swojego dziecka objawy atopii, koniecznie trzeba udać się do lekarza dermatologa. Lekarz oceni stan skóry i dobierze leczenie i preparaty odpowiednie. Jeśli mamo karmisz piersią omówi z Tobą Twoją dietę. Z całą pewnością wskaże także odpowiedni emolient do kąpieli malucha. Emolient minimalizuje objawy działa kojąco i łagodząco. 

Jak oceniasz ten artykuł ?

Zostaw swój komentarz

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pin It on Pinterest