Atopowe zapalenie skóry (AZS) to jedna z najczęstszych przewlekłych chorób skóry. Występuje ona zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Źródło tej choroby leży w genach. Atopia dziś uważana jest za chorobę cywilizacyjną. Przyczyna atopii to nieprawidłowa reakcja-odpowiedź układu odpornościowego na dawki alergenów. Reakcja jest nadmierna i nieprzewidywalna na takie alergeny jak pyłki roślin, alergeny pokarmowe, sierść zwierząt. Taka reakcja może objawiać się katarem siennym, astmą, atopowym zapaleniem skóry lub atopowym zapaleniem spojówek.
Objawy i Przyczyny AZS
Zmiany najczęściej pojawiają się w zgięciach kończyn dolnych i górnych, na tułowiu oraz na twarzy (szczególnie u dzieci). Głównym objawem AZS jest silny świąd skóry. AZS często towarzyszą inne schorzenia atopowe. U dzieci do 2 roku życia atopia powoduje niewielkie zmiany skórne. Najczęściej zmiany pojawiają się na policzkach, owłosionej skórze głowy, czoło. Występowanie AZS szybko wzrasta, chorobę tą diagnozuje się w krajach wysokorozwiniętych i u rasy białej. Tej choroby nie da się wyleczyć, ale można zmniejszyć i złagodzić objawy.
Najczęstsze alergeny
- Zanieczyszczenie środowiska
- Alergeny (kurz, roztocza, pyłki roślin, alergeny pokarmowe)
- Warunki klimatyczne
- Mydło
- Proszek do prania
- Sierść zwierząt
- Środki kosmetyczne niewłaściwie dobrane
- Stres
Atopowe Zapalenie Skóry u niemowląt
Objawy AZS pojawiają się między 2 a 6 miesiącem życia dziecka. Częściej występują u dziewczynek niż u chłopców. Jednak u chłopców ma cięższy przebieg. Pojawia się zaczerwieniona i wysuszona skóra oraz silny świąd skóry. Może pojawić się wysypka rumieniowo-wysiękowa, która występuje na owłosionej skórze głowy, na twarzy (czoło, policzki i u nasady płatków usznych). Taka skóra jest sucha, a to powoduje łuszczenie się skóry, pęknięcia, wypryski i swędzenie. Objawy te nasilają się w nocy. Dlatego maluchy są niespokojne, drażliwe i płaczliwe. Skłonność do atopii jest niestety dziedziczna.
Leczenie
Jak już pisałam atopia jest chorobą nieuleczalną, jednak można złagodzić objawy i poprawić wygląd skóry. W atopii bardzo ważna jest profilaktyka i odpowiednia pielęgnacja.
Pielęgnacja
Bardzo ważne jest natłuszczanie skóry całego ciała, również w okresie, kiedy zmiany skórne są niewidoczne. Lekarz dermatolog dobiera odpowiednie preparaty, dostosowane do stanu zdrowia malucha.
Żywienie
Niektóre produkty spożywcze mogą okazać się alergenem. Należy je więc wykluczyć z diety. U dzieci często takimi alergenami jest mleko krowie, orzechy, soja, białko jajek oraz ryby.
Tryb życia
Unikanie stresu ma bardzo duże znaczenie w procesie leczenia. Nie zaleca się długich kąpieli, ponieważ wysuszają skórę (kąpiel powinna trwać do 10 minut). Noszenie ubrań z naturalnych, niedrażniących materiałów- najlepiej bawełna.
Jeżeli mamo zauważyłaś u swojego dziecka objawy atopii, koniecznie trzeba udać się do lekarza dermatologa. Lekarz oceni stan skóry i dobierze leczenie i preparaty odpowiednie. Jeśli mamo karmisz piersią omówi z Tobą Twoją dietę. Z całą pewnością wskaże także odpowiedni emolient do kąpieli malucha. Emolient minimalizuje objawy działa kojąco i łagodząco.
0 komentarzy