Zaparcia

utworzone przez | 1 Lis 2020 | Macierzyństwo

()

Zaparcie to oddawanie stolca nieregularnie z dużym wysiłkiem, a u małych dzieci nawet z płaczem. O zaparciu mówimy gdy wypróżnienie jest bolesne i dochodzi do niego sporadycznie- rzadziej niż dwa razy w tygodniu, a kupka dziecka jest twarda, czasami zawiera ślady krwi. Dodatkowo zaparciu mogą towarzyszyć takie objawy płacz, bóle brzucha, złe samopoczucie i rozdrażnienie. Nawet do 30 procent dzieci cierpi z powodu zaparć. Pamiętajmy jednak, że jeśli stolec jest oddawany rzadziej (w dużych odstępach czasu), ale jego konsystencja jest miękka, wówczas nie mówimy o zaparciu. 

Przyczyny zaparć 

 • częściej na zaparcia cierpią alergicy 
 • zbyt gwałtowna zmiana karmienia naturalnego na mleko modyfikowane 
 • niewłaściwe przygotowanie mleka modyfikowanego 
 • alergia na białko mleka krowiego lub inne białko pokarmowe 
 • zbyt wczesne wprowadzenie pokarmów stałych 
 • zbyt mała ilość wypijanych płynów 
 • niedobór błonnika 
 • nadmiar produktów, które mogą wywołać zaparcia (gotowana marchew, kaszki ryżowe) 
 • przyjmowane niektóre leki 
 • niektóre choroby 

Coraz częściej spotykam się z problemem zaparć u noworodków. Kiedyś praktycznie tego problemu nie było. Na pewno olbrzymi wpływ ma tu nasz styl życia, jego tempo, ciągły brak czasu, nerwowość i odżywianie. O wiele częściej widzę w domach gotowe dania zamawiane. Zbyt często i pochopnie mamy decydują się na dokarmianie dziecka. Noworodki karmione piersią mają o wiele mniejsze problemy z zaparciami. Mleko mamy jest łatwiej strawić dziecku. Poza tym w jelicie grubym u noworodka znajdują się różne rodzaje bakterii, dzięki którym organizm dziecka jest w stanie poradzić sobie z rozkładem węglowodanów, białek czy tłuszczy. Obecnie mamy sezon upałów. Mleko mamy zapewnia dziecku odpowiednia ilość płynów (tak potrzebnych w czasie upałów). Przystawiamy dziecko do piersi wg jego potrzeb. Na pewno maluszki zgłaszają się częściej do piersi, bo po prostu chce się im pić.  

Przypomnijmy  

Noworodek wypróżnia się około 8 razy na dobę. Później w wieku niemowlęcym norma to około 2- 5 stolców na dobę, nie rzadziej niż 1 na 10 dni. Jeśli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym- czytajcie rodzice dokładnie instrukcje przygotowania mieszanki. Nie wolno dokładać ciut więcej mleka w proszku lub dawać więcej wody. Właśnie to może być przyczyną zaparć. Dziecko karmione mlekiem modyfikowanym musi być dopajane. Między karmieniami podajemy wodę przegotowaną letnią. Wtedy łatwiej przebiega trawienie i łatwiej zrobić dziecku kupkę. 

 

Domowe sposoby na zatwardzenie u noworodka 

 • zwiększenie ilości spożywanego pokarmu (jeśli nie ma kupki, a karmisz piersią być może za mało dziecko ma pokarmu) 
 • częstsze karmienia. Wtedy dziecko je mniej, a częściej co, może pomóc układowi pokarmowemu w poprawnym trawieniu i wydalaniu 
 • można delikatnie pomasować brzuszek dziecka ruchami okrężnymi zgodnie ze wskazówkami zegara. Najlepiej w kąpieli. Wtedy pomoże to rozluźnić mięśnie 
 • pomocny może okazać się tzw. ‘’rowerek’’. Wykonujemy go, układając malucha na pleckach i delikatnie raz jedną raz drugą nóżkę odprowadzamy w stronę brzuszka 
 • dobre efekty przynosi też drażnienie kiszki stolcowej. Obie nóżki odprowadzmy w stronę brzuszka i wtedy możemy palcem drugiej ręki, na który nakładamy odrobinę kremiku pozataczać kółeczka na kiszce stolcowej dziecka. 

 

Kikut pępowinowy 

W momencie wypisu do domu mamy z dzieckiem zacisku kikuta pępowinowego nie powinno być. Powinien zostać odpięty. Kikut pępowinowy odpada zwykle pomiędzy 5 a 15 dobą po urodzeniu. Z ostatnich moich wizyt widzę, że najwięcej obaw właśnie budzi pielęgnacja, kikuta pępowinowego. Na pewno, teraz kiedy mamy falę upałów pielęgnacja kikuta powinna być bardzo dokładna. Kikut pępowinowy jest najbardziej podatną na zakażenia częścią ciała noworodka. Do czasu, kiedy odpadnie, należy go traktować jak gojącą się ranę, która może ulec zakażeniu i stać się źródłem uogólnionej infekcji. Jednak spokojnie rodzice, pracując tyle lat w zawodzie położnej rodzinnej, pamiętam 3 stany zapalne wymagające leczenia. Moment odpadnięcia kikuta pępowinowego zależy od grubości pępowiny. Jeżeli mamy cieniutki kikut odpadnie dość szybko w ciągu 5 lub 7 dni. Jeżeli kikut jest gruby jak np. Palec proces tzw. mumifikacji, czyli wysuszenia kikuta będzie dłuższy czasem 2 do 3 tygodni.  

Jak pielęgnować kikut pępowinowy 

Dopóki kikut nie odpadnie, trzeba go starannie pielęgnować. Zawsze, zanim zaczniemy zabiegi wokół pępka, starannie myjemy ręce. Po pierwsze nie wolno zakrywać kikuta pępowinowego pieluszką. Potrzebny jest dostęp świeżego powietrza, aby dobrze goiła się rana i przebiegał proces wysuszenia kikuta. Są na rynku dostępne pieluszki z dziurką na kikut. Można także samemu wyciąć otworek nożyczkami albo odginać boki pieluszki i odsłaniać kikut. Następna ważna sprawa to dezynfekcja kikuta pępowinowego. Wystarczy kikut traktować na sucho. Dokładnie to oznacza, wietrzenie kikuta, ewentualnie przecieranie wokół kikuta jałowym gazikiem lub mycie wodą z mydłem stosując jałowy gazik okolice kikuta. Chcę jednak zwrócić uwagę mam na moment, kiedy zaczyna odklejać się kikut pępowinowy. Zazwyczaj powoli odchodzą brzegi ranki. Nie wygląda to ładnie. Uważam, że jest to dobry moment, aby zakropić 1 do 2 kropelek 70-procentowego spirytusu (gazik Leko). 90 procent rodziców uważa tak ja, że stosując octenisept kikut pępowinowy odchodzi o wile wiele dłużej. Miałam parę kikutów, opornych na odklejanie mijał 3 tydzień i dalej nie było postępu. Po wizycie u lekarza pediatry zalecił stosować 70-procentowy spirytus. 3 do 4 dni i kikuta już nie było. Dodatkowo przy takich upałach, jakie mamy obecnie podczas odklejania, zalecam zastosować najpierw wodę utlenioną 1 do 2 kropelek (woda utleniona niszczy bakterie beztlenowe, a więc ropne). Potem jak woda utleniona skończy pianować stosuje 1 do 2 kropli spirytusu z gazika Leko. Tak pielęgnowałam kikuty własnych dzieci i wnuków i pięknie przebiegał proces gojenia. 

Czego nie wolno robić 

 • podważać kikuta pępowinowego 
 • odrywać 
 • zaklejać 
 • uciskać 

Możemy normalnie kąpać dziecko z kikutem. Nie bójmy się o zamoczenie. Obmywamy dziecko. Później osuszamy malucha i kikut pępowinowy. Do osuszenia kikuta stosujemy jałowy gazik. Jeśli dbamy o higienę, nie musimy się martwić. 

Jak bardzo spodobał Ci się artykuł ?

Zostaw swój komentarz

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pin It on Pinterest