Wcześniak  

utworzone przez | 1 Lis 2020 | Macierzyństwo

()

Jedno na dziesięcioro dzieci rodzi się za wcześnie. Według definicji jest to dziecko urodzone przed 37 tygodniem ciąży. Dla rodziców przedwczesne urodziny są olbrzymim zaskoczeniem. Nie spodziewali się tego, nic nie zapowiadało wcześniejszego rozwiązania ciąży. Nie są przygotowani na opiekę nad wcześniakiem. Przyczyny porodów przedwczesnych są złożone i wieloczynnikowe. Wśród przyczyn medycznych należy wymienić: podwyższone ciśnienie tętnicze krwi u ciężarnej, nadciśnienie przewlekłe u kobiety w ciąży. Do ważnych przyczyn należy także stres przeżywany przez matkę, brak stabilnej sytuacji życiowej, złe warunki życia i przeciążenie pracą. Dziecko urodzone przedwcześnie, nie jest gotowe do samodzielnego życia poza łonem matki, dlatego konieczne jest wsparcie medyczne i obserwacja na oddziale intensywnej opieki noworodkowej. Wcześniactwo jest obarczone ogromnym ryzykiem powikłań. Wcześniak urodzony przed 34 tygodniem ciąży nie ma odruchu ssania, dlatego musi być w inkubatorze i jest karmiony przez sondę. Rozwój wcześniaka zależy od tego, w którym tygodniu ciąży i w jakim stanie się urodziło dziecko. Dzieci urodzone przed 32 tygodniem ciąży są określane jako skrajne wcześniaki. Noworodek po porodzie podlega ocenie morfologicznej. 

Cechy wcześniactwa 

  • Skóra wcześniaka jest prawie przeźroczysta i pokryta meszkiem. Jest bardzo cienka tak, że prześwitują przez nią naczynia krwionośne. 
  • Skóra twarzy silnie pomarszczona (buzia przypomina twarz starego człowieka) 
  • Budowa ciała nieproporcjonalna: ogromna głowa, chude rączki i nóżki, długi tułów 
  • Narządy płciowe nie są w pełni wykształcone – u chłopców moszna jest gładka, często brak w niej jąder, u dziewczynek wargi sromowe większe nie okrywają warg sromowych mniejszych. 

Wcześniaki nie mają odporności na infekcje. Ich możliwości adaptacyjne są o wiele mniejsze niż dziecka donoszonego. Wcześniak wymaga dłuższego pobytu w szpitalu na specjalnym oddziele dziecięcym. Ocena rozwoju psychoruchowego wcześniaka jest bardzo skomplikowana. Nawet dzieci urodzone podręcznikowo w 40 tygodniu ciąży, mają różne tempo rozwoju. Czasem jest to uzależnione genetycznie, a nie tylko środowiskowo. Nigdy nie należy porównywać dzieci między sobą. Powoduje to tylko niepotrzebny stres. Z całą pewnością  nie należy porównywać  wcześniaka do dziecka donoszonego. Wcześniaki to dzieci z tak zwanej  grupy ryzyka, należy więc uważnie obserwować ich rozwój psychoruchowy, i jeśli zachodzi taka potrzeba stymulować lub rehabilitować. Wcześniak od chwili narodzin znajduje się pod opieką neonatologa i innych specjalistów. Potem- to znaczy co najmniej przez rok jego rozwój jest pod opieką nie tylko pediatry, ale i innych specjalistów: neurologa, okulisty, kardiologa, fizjoterapeuty. 

To, do jakich specjalistów zostanie skierowany maluszek zależy od tego kiedy się urodził (wiek ciążowy), i jakie na starcie i potem towarzyszyły mu problemy. 

Każdy rodzic boi się o swoje dziecko. Tym bardziej rodzice wcześniaka. Rodzice zaufajcie swojemu instynktowi. Ta mała kruszyna potrzebuje najbardziej waszej miłości. Oczywiście, że trzeba przestrzegać podstawowych zasad higieny, ale nie przesadzajmy, nie możemy żyć sterylnie i chować dziecka pod kloszem. Kolejną ważną sprawą jest unikanie częstych wizyt gości. Zwłaszcza teraz w okresie pandemii. Poza tym dla wcześniaka  ważny jest spokój, to wrażliwe na bodźce dziecko. W domu powinna być stała temperatura i wilgotność. Temperatura nie więcej niż 22 stopnie. Podczas przewijania czy kąpieli powinna być wyższa o około 3 stopnie. Maluszek nawet w domu powinien nosić lekką czapeczkę, skarpetki i rękawiczki. To uchroni go przed utratą ciepła. Pokój dziecka należy wietrzyć. Dziecko na czas wietrzenia przenieść do drugiego pomieszczenia, wywietrzyć pokój. Zamknąć okno, wyrównać temperaturę około 10-15 minut, i wtedy przenieść maluszka do wywietrzonego pokoju. Ubranka, pościel, kocyki należy prać w proszkach dla niemowląt i bardzo dokładnie płukać.  

 Pierwszy spacer 

Zależy od pory roku, aury i stanu dziecka. Najlepiej ustalić to z pediatrą lub położną środowiskową. Przed pierwszym spacerem należy z całą pewnością werandować dziecko. Pamiętać należy też o odpowiednim ubraniu, najlepiej na cebulkę. Na koniec kilka słów o tym co najważniejsze i najcenniejsze dla każdego dziecka- bądź blisko mamo, tato. Głaskaj, całuj, noś, dotykaj, śpiewaj i mów. Nie bójcie się rodzice, nie zrobicie krzywdy tym maluszkowi. Wręcz przeciwnie, Twój dotyk i miłość daje poczucie bezpieczeństwa. To doskonała inwestycja w dobrostan dziecka i jego prawidłowy rozwój. 

Jak bardzo spodobał Ci się artykuł ?

Zostaw swój komentarz

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pin It on Pinterest