Szczepienia ochronne to z całą pewnością najskuteczniejsza metoda zapobiegania chorobom zakaźnym. Warto też pamiętać, że zabezpieczają przed zakażeniem nie tylko osobę zaszczepioną, ale i jego otoczenie. To najważniejsza polisa na zdrowie każdego z nas. Kwestia szczepień regulowana jest w Polsce przez Program Szczepień Ochronnych. Dzielą się one na obowiązkowe i zalecane. Każde szczepienie ochronne musi być poprzedzone lekarskim badaniem kwalifikacyjnym. Maluch, który nie ukończył jeszcze 6 roku życia jest szczepiony w obecności rodziców lub opiekunów. Obowiązkowe szczepienie ochronne nie może zostać wykonane, jeśli pomiędzy badanie lekarskim a samym szczepieniem upłynęła od daty i godziny odnotowanej jako badanie lekarskie kwalifikacyjne.
Szczepienia obowiązkowe
- Gruźlica
- Zakażenia pneumokokowe
- Błonica
- Tężec
- Krztusiec
- Polio
- Odra
- Świnka
- Różyczka
Szczepienia obowiązkowe do 1 roku życia
- W ciągu 24 godzin pierwsza dawka WZW typu B oraz gruźlica
- 2 miesiąc życia – po ukończeniu 6 tygodnia życia – druga dawka szczepionki WZW typu Bi pierwsza dawka szczepienia błonica, tężec i krztusiec oraz Haemophilus influenzae typu Bi pneumokokom (do 12 miesiąca życia)
- 3-4 miesiąc życia (po 8 tygodniu od poprzedniego szczepienia) podaje się drugą dawkę szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz Haemophilus influenzae typu b i pneumokokom, a także pierwszą dawkę szczepionki polio
- 5-6 miesiąc (po 8 tygodniach od poprzedniego szczepienia) podaje się trzecią dawkę szczepionki podstawowej przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi oraz Hib – Haemophilius influenzae typu b i drugą dawkę szczepionki podstawowej Polio
- 7 miesiąc życia trzecia dawka szczepienia WZW typu B
- 13-14 miesiąc życia pneumokoki
Zalecane szczepienia (nieobowiązkowe)
- Rotawirus – do ukończenia przez dziecko 16 tygodnia życia (najpóźniej do ukończenia 24 tygodnia życia)
- Meningokoki i ospa wietrzna
- Dodatkowo zaleca się szczepić dzieci od 13 miesiąca życia do 5 roku życia przeciw ospie wietrznej WZW typu A grypie i kleszczowemu zapaleniu mózgu
- Młodzież od 11do 18 roku życia szczepienie dodatkowe przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV)
- Informacje na temat wykonanego szczepienia dziecka są udokumentowane w karcie szczepień, książeczce zdrowia dziecka i dokumentacji medycznej.
Co należy udokumentować
- Nazwę szczepionki
- Producenta
- Numer serii
- Sposób podania szczepionki
- Datę wykonania szczepienia
- Dane lekarza, który wykonał badanie kwalifikacyjne
- Dane osoby wykonującej szczepienie
Sposoby na łagodzenie bólu dziecka
Jednym z najstarszych sposobów łagodzenia bólu jest przystawienie dziecka do piersi. Nawet w momencie podawania szczepionki można pozwolić ssać dziecku pierś. Na pewno będzie spokojniejsze. Są również środki farmakologiczne, które łagodzą ból związany ze szczepieniem. Najbardziej znane są kremy znieczulające. Rodzice mogą go użyć po konsultacji z lekarzem pediatrą. Znane i dostępne są także okłady żelowe.
Niby w jaki sposób szczepienia chronią otoczenie osoby zaszczepionej ? Najlepsza polisa ? Czy faktycznie dotąd nie spotkała pani nikogo kto mniej lub bardziej ucierpiał wskutek szczepien ? Szczepienia w pierwszej dobie to jakaś pomyłka . Pierwsze dwa lata nożna spokojnie poczekać. Dlaczego ani słowa o NOP ? WZW B wprowadzono mimo protestom lekarzy. Jakoś przeszło i zostało niestety.
Dr n.med.Jerzy Jaśkowski oraz dr Hubert Czerniak prezentują odmienne zdanie na temat podjęty w poście. Polecam wykłady dr J.Jaśkowskiego.