Prawda czy mit 

utworzone przez | 29 Maj 2020 | Macierzyństwo

()

Karmienie musi boleć na samym początku 

Nieprawda. Karmienie nie jest sprawą prostą. Zwłaszcza jeśli jest to pierwsze dziecko. Masz prawo mamo pytać i uzyskać pomoc już w szpitalu. Później położna na wizytach w domu pomoże rozwiązać Twoje problemy. Prawidłowy sposób przystawiania dziecka do piersi to brzuszek do brzuszka tak, aby dziecko przylegało do mamy całym ciałem. 

Noworodek powinien jeść co 2-3 godziny 

Nieprawda. Noworodka karmimy na żądanie. Pojemność żołądka jest niewielka, poza tym ssanie piersi dla noworodka to ciężka praca. Szybko się męczy i ucina sobie drzemkę. Pokarm mamy jest lekkostrawny,  dlatego maluszek chce często być przy piersi. 

Karmienie piersią w 100 procentach chroni przed zajściem w ciążę 

Nieprawda. Karmienie piersią może być ochrona antykoncepcyjną do 6 miesięcy pod kilkoma warunkami 

  • Dziecko jest tylko i wyłącznie karmione piersią (nie jest dopajane), je minimum co 3- 4 godziny (w nocy też nie przekracza przerwy 4 godzin)  
  •  U mamy nie wystąpiła pierwsza miesiączka po porodzie 

Mimo spełnienia tych warunków nie jest to w 100 procentach ochrona przed ciążą. Jak pokazują statystyki 1 na 100 kobiet i tak zachodzi w ciążę. 

Nie wolno karmić piersią  kiedy jestem przeziębiona 

Nieprawda. Wręcz odwrotnie nawet trzeba karmić piersią, z uwagi na wyższą zawartość przeciwciał w organizmie matki w czasie infekcji. Wystarczy wtedy zachować podstawowe zasady higieny i nie ma przeciwwskazań do karmienia piersią. Jedynym przeciwwskazaniem jest przyjmowanie leków niewskazanych podczas karmienia piersią. 

Picie bawarki i piwa Karmi zwiększa laktacje 

Nieprawda. Picie bawarki nie zwiększa laktacji. To mit, ale jeśli mama lubi bawarkę, to nie widzę powodu, żeby jej nie pić. Natomiast co do piwa Karmi, to jest niewskazane, ze względu na zawartość alkoholu. Z całą pewnością słód jęczmienny odgrywa znaczącą rolę w procesie pobudzenia laktacji, a piwo go posiada, mimo to lepiej wybrać bezpieczniejszy sposób np. Femaltiker, Laktosan lub Prolaktan 

Na ranę krocza dobry jest miód 

Nieprawda. Istnieje miód o własciwościach leczniczych np. Manuka. To prawda ma właściwości antybakteryjne, pobudza procesy gojenia, oczyszcza rany i hamuje wzrost bakteryjny. Pamiętajmy jednak, że nie dotyczy to każdej rany oraz o tym, że nie możemy być alergikiem (miód należy do produktów silnie alergizujących). Do miodów najbardziej uczulających należą miody spadziowe i wielokwiatowe.  

Trzeba dziecko wystawiać na słońce jeśli ma żółtaczkę 

Nieprawda. Żółtaczka fizjologiczna występuje u większości noworodków (około 80 procent noworodków). Jak sama nazwa wskazuje, jest to dolegliwość fizjologiczna. W szpitalu dziecko ma pobierane badania i określany poziom bilirubiny. Jeśli jest taka potrzeba, wykonywana jest fototerapia, czyli naświetlanie promieniami ultrafioletowymi. Pod ich wpływem bilirubina traci szkodliwe właściwości. Najczęściej po 1-2 dobie już są pozytywne efekty naświetlania. Noworodka nie wolno wystawiać na pełne słońce. Zawsze osłaniamy główkę i buzię. Spacery wykonujemy w lecie, kiedy słońce mniej poeruje. 

Nie noś, nie kołysz, bo przyzwyczaisz dziecko 

Nieprawda. Kołysz, bujaj, noś, całuj i głaskaj. Jeśli to uspokaja Twoje dziecko, to, to rób. Ono tego potrzebuje. Potrzebuje Twojego dotyku i Twojej miłości. Wtedy czuje się bezpieczne i będzie wspaniale się rozwijać. Kołysząc je, dotykając, całując, stymulujesz jego rozwój. Zwłaszcza ośrodkowy układ nerwowy. Dzieci kochane, pieszczone, kołysane szybciej chodzą, mówią i lepjej dają sobie radę wśród rówieśników. 

Dzieci karmione piersią trzeba dopajać 

Nieprawda. Nie ma potrzeby dopajania dzieci karmionych piersią. Karmiąc, piersią mamo dajesz dziecku i pić i jeść. W pierwszym półroczu życia dziecka mleko mamy całkowicie zaspakaja jego potrzeby.  

Mam za chude mleko, bo moje dziecko często chce jeść 

Nieprawda. Nie ma pojęcia za chude mleko. Organizm matki zawsze wytwarza mleko odpowiednie do potrzeb dziecka. Dziecko karmimy na żądanie, czyli ile razy czuje potrzebę ssania. Jeśli mamo odżywiasz się prawidłowo, dostarczasz dziecku wszystkich potrzebnych produktów. Pamiętaj, mleko matki jest zawsze idealnie dopasowane do potrzeb dziecka. 

Pół roku karmienia piersią i trzeba odstawić dziecko 

Nieprawda. Według WHO (światowa Organizacja Zdrowia) zaleca się karmienie niemowląt wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia. Potem dalej karmimy piersią i włączamy inne pokarmy. Pokarm mamy staje się pokarmem uzupełniającym. Nie odstawiamy dziecka od piersi. Nie wolno tego robić. Twój pokarm mamo jest naturalnym środkiem uspokajającym. Ukoi i uspokoi niemowlę. Jest także wciąż źródłem wzmacniających odporność składników. Zdaniem wielu specjalistów zakończenie karmienia piersią to okres około 2 roku życia. Proces ten powinien przebiegać powoli i stopniowo. To dziecko decyduje kiedy to nastąpi.  

Jak oceniasz ten artykuł ?

Zostaw swój komentarz

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pin It on Pinterest