Prawa kobiety po porodzie

utworzone przez | 9 Maj 2020 | Macierzyństwo

Urodziłaś dziecko odczuwasz szczęście, dumę, ulgę, wzruszenie i ogromne zmęczenie. Twoje uczucia będą bardzo intensywne w pierwszych dniach i tygodniach. Będziesz inaczej postrzegać samą siebie. Zmienią się też Twoje relacje z partnerem. Oboje musicie się odnaleźć w nowych rolach i obowiązkach. 

Prawo kobiety do opieki położnej środowiskowej 

Położna środowiskowa sprawuje kompleksową opiekę położniczą i ginekologiczną nad kobietami w każdym wieku. Druga grupa jej pacjentów to noworodki. 

  • Jeśli przeszłaś operacje ginekologiczną lub ginekologiczno-onkologiczną trafisz pod opiekę położnej środowiskowej, powinnaś otrzymać wychodząc ze szpitala skierowanie do objęcia opieką przez położną środowiskową. 
  • Jeśli położna ma umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na pobieranie badania cytologicznego wówczas to do niej możesz się zgłosić na to ważne badanie pofilaktyczno-diagnostyczne. 
  • Jeśli spodziewasz się dziecka, możesz skorzystać z opieki położnej środowiskowej. Od 21 tygodnia ciąży położna środowiskowa może odbyć szereg wizyt, spotkań podczas których nie tylko sprawdzi, czy ciąża rozwija się prawidłowo, ale udzieli ważnych wskazówek na temat ciąży i   opieki nad noworodkiem. 
  • Pierwsza wizyta patronażowa położnej w domu u pacjentki po porodzie powinna się odbyć w ciągu pierwszych 48 godzin po wypisie do domu mamy i noworodka. Wizyt tych powinno być minimum 4 maksimum 6 do osiągnięcia przez dziecko 2 miesięcy życia. Po zakończeniu wizyt patronażowych położna przekazuje opiekę nad  niemowlęciem  pielęgniarce  podstawowej opieki zdrowotnej. 

 

Rola, zadania położnej środowiskowej 

Położna środowiskowa udziela pomocy kobietom, rodzinie we wszystkich kłopotach, trudnościach, wątpliwościach związanych z opieką nad noworodkiem. Położna również bada kobietę, ogląda jej krocze, bliznę pooperacyjną, ocenia stan obkurczającej się macicy, stan piersi. Położna ma obowiązek nauczyć rodziców jak przewijać dziecko, jak karmić, jak kąpać i pielęgnować, jak dbać o kikut pępowinowy i skórę dziecka. 

Zawsze proszę rodziców, żeby zapisali na kartce swoje wątpliwości i pytania. Bardzo jest to pomocne i ułatwia pracę. Nie zapomni się też dzięki temu o niczym ważnym. 

Położna środowiskowa jak już wspominałam obejmuje swoją opieką całą rodzinę. Uczy odnalezienia się w nowej sytuacji. Zwłaszcza jeśli jest to pierwsze dziecko w rodzinie. Zachęci i zadba o to, żeby kobieta pamiętała o zrobieniu takich badań jak cytologia i badała swoje piersi. Odpowie na pytania dotyczące połogu i życia seksualnego po porodzie. 

Każda kobieta ma prawo do wyboru położnej POZ. Warto przed wybraniem położnej przeczytać opinie. Następny krok to wypełnienie deklaracji, którą znaleźć można na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Deklaracje należy złożyć w miejscu pracy położnej. W Polsce nie obowiązuje rejonizacja. Zmiany położnej zgodnie z prawem można dokonać trzy razy w ciągu roku. Kolejne zmiany są już dodatkowo płatne. 

Zostaw swój komentarz

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pin It on Pinterest