Połóg  

utworzone przez | 17 Maj 2020 | Macierzyństwo

()

Połóg to okres, który następuje po porodzie i trwa około 8 tygodni. To okres intensywnej regeneracji organizmu kobiety, zarówno po porodzie siłami natury jak i po cięciu cesarskim. Okres połogu dzielimy na następujące okresy: 

 • Połóg bezpośredni są to pierwsze 24 godziny po porodzie 
 • Połóg wczesny to pierwszy tydzień po porodzie 
 • Połóg późny trwa do 6 tygodni po porodzie 

Ponieważ w tym okresie dochodzi do bardzo wielu zmian w organizmie kobiety, okres ten wiąże się z dolegliwościami poporodowymi. Kobieta jest osłabiona i odczuwa silne emocje. 

Podstawowe zmiany w organizmie kobiety 

 • Obkurczanie się mięśnia macicy do stanu sprzed ciąży 
 • Powrót narządów jamy brzusznej na swoje miejsce 
 • Zmiany ogólnoustrojowe 
 • Powrót gospodarki hormonalnej do stanu sprzed ciąży 
 • Utrata płynów tkankowych 
 • Spadek objętości krwi krążącej 
 • Gojenie rany krocza (rany po cięciu cesarskim) 
 • Rozpoczęcie laktacji 
 • Ponowne podjęcie czynności przez jajniki 

Obkurczanie mięśnia macicy 

Obkurczanie macicy po porodzie ma na celu przywrócenie organizmu do stanu sprzed ciąży. W tym okresie ciało kobiety musi wydalić odchody połogowe. Macica ma osiągnąć wielkość sprzed ciąży, a więc musi zmniejszyć się ponad dziesięciokrotnie. Bezpośrednio po wydaleniu łożyska macica jest na wysokości pępka lub nieco poniżej 5 dnia połogu powinna być w połowie odległości między pępkiem a spojeniem łonowym. 10 dnia połogu jest na wysokości spojenia łonowego lub 1 do 2 palców powyżej. Dwa tygodnie po porodzie macica   jest niewyczuwalna przez powłoki brzuszne. Aby obkurczanie się macicy było możliwe, muszą występować skurcze. Szczególnie mocno odczuwa je kobieta w pierwszych dniach 2-3 doba. Kobieta odczuwa wtedy stale napięty, twardy mięsień macicy. Może temu odczuciu towarzyszyć ból. Skurcze macicy są także odczuwalne podczas karmienia piersią. Skurcze mają za zadanie zahamowanie krwawienia w macicy z miejsca, gdzie usadowione było łożysko. Występują także po to, by ułatwić usunięcie z jamy macicy odchodów połogowych, w skład których wchodzi krew i resztki błon śluzowych. Ból towarzyszący skurczom szybko ustępuje, jego natężenie stopniowo z każdym dniem zmniejsza się, aż przestaje być odczuwalny. 

Odchody połogowe 

Początkowo odchody są krwiste 3-4 dni, około 6-7 dzień połogu stają się brunatne, żółte stają się około drugiego tygodnia, a w trzecim tygodniu są białoszare i coraz bardziej surowicze, aż do całkowitego zaniku. Pochwa w czasie porodu mocno się rozciąga. Wraca do stanu sprzed ciąży około 3 tygodnia. 

Co powinno zaniepokoić 

 • Jeżeli krwawienie po 2-3 dniach staje się intensywniejsze 
 • Wydalane są większe kawałki tkanek (skrzepy) 
 • Odchody mają nieprzyjemny zapach (cuchnący) 
 • Pojawia się gorączka 
 • Proces wydalania odchodów nagle zatrzymał się 

Gojenie rany po porodzie siłami natury i po cięciu cesarskim 

Pęknięcie lub nacięcie krocza goi się około 10 dni. W procesie gojenia najważniejsza jest higiena i pielęgnacja. Trzeba myć ręce przed i po zmianie podpasek. Wskazane jest także podmywanie się letnią wodą i osuszanie jednorazowymi chusteczkami. Dobre efekty daje osuszanie suszarka do włosów, letnim strumieniem powietrza. Bardzo ważne jest wietrzenie rany krocza w pozycji leżącej. Przynosi ulgę i ułatwia proces gojenia. Zaleca się noszenie wygodnej bielizny wykonanej z materiałów naturalnych najlepiej z bawełny. Unikać należy długiego stania i siedzenia. Ulgę przynosi siadanie na gumowym kółku lub poduszce z dziurką. Zupełnie podobne są zalecenia do tyczące pielęgnacji rany po cięciu cesarskim. Opatrunek na ranie po cięciu cesarskim powinien być jak najkrócej, ponieważ powietrze sprzyja zabliźnianiu się rany. Oczywiście ważne jest zachowanie zasad higieny. Noszenie luźnej wygodnej odzieży i bielizny z materiałów naturalnych. Do pielęgnacji rany można stosować oktenisept. Świeżej rany nie zaleca się moczyć. Na czas brania prysznica należy zabezpieczyć ranę. Później dokładnie wysuszyć. Zaleca się stosowanie przez pierwsze dni połogu podkładów poporodowych i częstą ich zmianę. Zaleca się również przemywanie okolic intymnych preparatami o działaniu przeciwzapalnym (np. Tantum Rosa). Przez okres połogu należy unikać podnoszenia ciężarów. Należy także unikać prac domowych, które wymagają dłuższego pochylania się. 

Wznowienie czynności jajników 

Pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie jest uwarunkowane indywidualnie dla każdej kobiety, zależy również i od tego czy karmi piersią. Zazwyczaj pierwsze krwawienia nie są związane z jajeczkowaniem. Pierwsze jajeczkowanie po porodzie jest także sprawą indywidualną kobiety i występuje u każdej kobiety w innym czasie. Zależy od stanu zdrowia oraz od tego czy karmi piersią i jak długo, im dłuższy jest okres karmienia piersią, tym dłuższy okres cykli bezowulacyjnych. Pamiętać należy jednak o tym, że karmienie piersią nie stanowi pewnej ochrony przed zapłodnieniem, ponieważ u każdej kobiety jajeczkowanie może wystąpić w innym czasie, nawet podczas pierwszych krwawień.  

 

Laktacja 

Laktacja to proces hormono – zależny, uruchamiany po porodzie. Rozpoczyna się u wszystkich kobiet po porodzie. Rozwój laktacji zależy już w dalszych dobach od stymulacji, im częściej dziecko będzie przystawiane do piersi, tym więcej pokarmu będzie produkowane. Około 2- 4 doby kobieta przechodzi nawał pokarmu. Należy wtedy częściej przystawiać dziecko do piersi- wg potrzeb mamy oraz robić 20-minutowe ciepłe okłady przed karmieniem, a zimne po karmieniu. Stabilizacja laktacji, czyli dopasowanie produkcji mleka do potrzeb dziecka trwa 4 do 6 tygodni, czyli tyle ile trwa połóg. 

Według Światowej Organizacji Zdrowia zaleca się wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. 

Jak oceniasz ten artykuł ?

Zostaw swój komentarz

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pin It on Pinterest