Najczęściej spotykane problemy z ostatnich wizyt

utworzone przez | 29 Wrz 2020 | Macierzyństwo

()
 •  Ulewanie pokarmu 
 •  zaparcia noworodka 
 •  kikut pępowinowy pielęgnacja 
 •  jak ubrać dziecko w czasie upałów 
 •  nie mam wystarczająco pokarmu 

Ulewanie pokarmu 

Ulewanie to bardzo powszechna przypadłość. Dotyczy około 20 procent niemowląt. Dolegliwość ta polega na cofaniu się pokarmu w górę przełyku. Często następuje to bezpośrednio po karmieniu, ale zdarza się ulewanie nawet godzinę po jedzeniu. Noworodki nie mają w pełni wykształconego mięśnia dolnego zwieracza przełyku, dlatego pokarm czasami wraca, w gorę żołądka, kiedy następuje to bezpośrednio jedzeniu, ulewa się pokarm w niezmienionej postaci. Jeżeli dziecku ulewa się, później oznacza to, że pokarm miał już kontakt z sokami trawiennymi. Ulane wtedy mleko ma nieprzyjemny kwaśny zapach. 

Przyczyny ulewań 

 • Przekarmianie dziecka 
 • Za krótkie przerwy między posiłkami 
 • Karmienie dziecka w złej pozycji poziomej (główka dziecka musi być wyżej niż reszta ciała) 
 • Przyczyną ulewań może być połknięte powietrze wraz z pokarmem 
 • Za duży albo za mały smoczek – w obu przypadkach dziecko połyka za dużo powietrza, z którym to wydostaje się niewielka ilość jedzenia 
 • Osłabiony zwieracz przełyku – taki niedorozwój występuje uprawie wszystkich dzieci. Stan ten trwa do 4 miesiąca życia 
 • Ulewanie może być także objawem alergii na białko mleka krowiego 

Postępowanie przy ulewaniu 

Bardzo ważne jest prawidłowe przystawianie dziecka do piersi (wtedy nie będzie pobierało powietrza). To samo dotyczy butelki, jeśli karmione dziecko jest sztucznie. Bardzo ważny jest dobór prawidłowego smoczka (kształt, otwory w smoczku). Otwory w smoczku nie mogą być ani za małe, ani za duże. Butelkę należy tak trzymać, aby smoczek był cały wypełniony mlekiem. Następną ważną sprawą jest prawidłowa pozycja podczas karmienia- główka dziecka musi być wyżej od reszty ciała. Jeśli mamo masz dużo pokarmu lub masz nawał pokarmu, odciągnij przed przystawieniem dziecka do piersi trochę pokarmu. Pamiętaj również o tym, aby po nakarmieniu dziecka podnieść dziecko do odbicia. Staraj się także mamo nie zmieniać dziecku pieluszki tuż po nakarmieniu. Nigdy nie należy przystawiać dziecka do piersi ani podawać butelki dziecku, które płacze. Najpierw trzeba je uspokoić, potem dopiero nakarmić. Nigdy też nie należy traktować piersi jako uspokajacza. Nadmiar mleka w brzuszku sprzyja ulewaniom. Po odbiciu powietrza ułóż mamo dziecko pod kątem 30 stopni na lewym boczku. Najlepiej włożyć pod materacyk klin profilujący bezpieczną pozycję.  

Zmiana sposobu karmienia dziecka (karmienie częściej, ale krócej) zmniejsza ryzyko ulewań. Mniejsze ilości pokarmu znacznie lepiej i szybciej są trawione. Kolejna rada to robienie przerw  w czasie jedzenia na tzw. złapanie oddechu. Co 4 do 6 minut rób mamo pauzę. W trakcie pauzy delikatnie unieś dziecko i oprzyj je na ramieniu. Delikatne uciskanie brzuszka ułatwi pozbycie się nadmiaru powietrza z brzuszka. Jeśli ulewania u dziecka są częste, można stosować zagęstniki do mleka (można je kupić w aptece). Zagęszczony pokarm znacznie trudniej cofa się do przełyku. Takie preparaty można mieszać z wodą lub z mlekiem matki. Jeśli dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, można zmienić je na mieszankę przeciw ulewaniom (symbol AR). 

Jak bardzo spodobał Ci się artykuł ?

Zostaw swój komentarz

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pin It on Pinterest