Kryzys laktacyjny

utworzone przez | 16 Gru 2020 | Macierzyństwo

()

Kryzys laktacyjny to taki moment w okresie karmienia piersią, kiedy nagle mleka jest jakby mniej. Dziecko jest nienajedzone i zostaje zaburzony cały rytm, który wcześniej został wypracowany. Kryzysów laktacyjnych może być w okresie karmienia piersią kilka. Jest to sytuacja szczególnie stresująca dla matki. Nie oznacza to, że matka robi coś źle. Jest to proces naturalny, wynika z tego, że ciało matki musi dostosować się do nowych potrzeb dziecka. 

Kryzysy laktacyjne pojawiają się w 3 i w 6 tygodniu życia dziecka najczęściej. Pojawią się także w 6, 9 i 12 miesiącu życia.  

Przyczyny

Kryzys laktacyjny najczęściej związany jest z rozwojem dziecka i zmieniającymi się potrzebami dziecka. Zauważono, że kryzysy laktacyjne powiązane są czasowo ze skokami rozwojowymi dziecka. Jednak pojawienie się kryzysów laktacyjnych może mieć również związek ze zmęczeniem, stresem i zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele kobiety. Kryzysów laktacyjnych może być więcej i mogą występować w innym okresie. Każde dziecko rozwija się w swoim własnym indywidualnym tempie. Kryzys trwa zwykle kilka dni. Na pewno jest uciążliwy. Jednak jeśli mama rozumie, dlaczego tak się dzieje i zna jego mechanizm- poradzi sobie. Jest w stanie go przeczekać i nie będzie wpadać w panikę. Najczęściej mamy sądzą, że skoro dziecko jest głodne, to powinny je dokarmić. Często słyszę, że chyba coś z pokarmem jest nie tak. Chyba jest go za mało, jest za chudy lub za rzadki i nic nie będzie z tego karmienia. Pojawiają się łzy lub rozpacz. To błąd. Nie wolno się poddawać. Jeśli dotychczas było dobrze, to na pewno dalej też będzie. Dajmy tylko szansę, aby laktacja mogła dostosować się do naturalnych potrzeb dziecka. 

Postępowanie podczas kryzysu laktacyjnego 

  • Dziecko jak najczęściej przystawiać do piersi. W dzień co godzinę zaleca się w nocy co trzy godziny. Po 2 do 3 dobach organizm rozpozna potrzeby dziecka i dostosuje się do nich. Laktacja ustawi się na odpowiednim poziomie.
  • Pamiętaj mamo o nocnych karmieniach. Nie zaniedbuj ich. Właśnie w nocy jest największe stężenie prolaktyny i wtedy najsilniej pobudzony zostaje proces produkcji pokarmu.
  • Podawaj do karmienia obie piersi. Mimo że masz wrażenie, że są puste i miękkie. To szybko się zmieni i pokarmu będzie pod dostatkiem.
  • Nie dokarmiaj dziecka. Pamiętaj, że każde podanie butelki powoduje mniej bodźców dla Twojej laktacji. Prowadzi też do zniechęcenia dziecka do ssania piersi. 
  • Nie zamartwiaj się mamo. Pamiętaj, że stres hamuje laktacje. Uwierz w siebie i w sens tego co robisz. Łatwiej pokonasz trudne chwile i łatwiej wyprodukuje Twój organizm odpowiednią ilość pokarmu. 
  • Dobrze się odżywiaj, pij dużo płynów.
  • Jedz warzywa i owoce.
  • Pamiętaj, aby umieścić w jadłospisie kasze, które znane są ze swojej mlekopędności.
  • Jedz zdrowe tłuszcze.
  • Pij herbatki np. ziołowe.

Pamiętaj mamo – aby wszystko powiodło się, przede wszystkim zadbaj o siebie.

Powtórzę więc jeszcze raz. Unikaj stresu i pamiętaj o relaksie. Dobrze wiesz mamo, że ciągłe nerwy i stres są niezwykle szkodliwe dla zdrowia. W okresie laktacji są szczególne groźne i mogą poważnie zaburzyć procesy wewnętrzne organizmu. Najlepsze rozwiązanie – połóż się z dzieckiem do łóżka, przytulajcie się, cieszcie się sobą, zrelaksujcie się, to czas tylko dla was. Pamiętaj mamo o nawadnianiu organizmu. W okresie karmienia piersią bardzo ważne jest przyjmowanie dużej ilości płynów. Powinna to być przede wszystkim niegazowana woda mineralna, ale także świeże soki owocowe, herbatki ziołowe i kawa zbożowa. Chciałabym dodać, że karmienie piersią wymaga regularności. Dlatego bardzo pomocny może być laktator. Laktator bardzo dobrze stymuluje laktacje. 

Pamiętaj mamo  

Chwilowy niedobór pokarmu nie musi oznaczać rezygnacji z naturalnego karmienia. Jest to problem, który wymaga cierpliwości, i jest naturalnie wpisany w proces laktacji. 

 

Jak oceniasz ten artykuł ?

Zostaw swój komentarz

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pin It on Pinterest