Mama karmiąca może jeść wszystko lub lepiej powiedzieć prawie wszystko. Wykluczone są na pewno fast foody, produkty wysoko przetworzone, słodycze. Najważniejsze, aby Twoja dieta mamo była urozmaicona i dostarczała niezbędnych składników odżywczych. Czyli powinna być odpowiednio zbilansowana.
Co to znaczy zbilansowana?
Oznacza to dużo owoców i warzyw, a także pełnego ziarna na przykład brązowego ryżu oraz płatków i pieczywa ‘’pełnoziarnistego’’ lub ‘’razowego’’. Produkty te są bogate w skrobie, ważne źródło energii. Dieta dobrze zbilansowana powinna dostarczać odpowiednią ilość składników odżywczych, które są niezbędne do zaspokojenia potrzeb żywieniowych. Taka dieta jest ważna nie tylko w trakcie ciąży, ale i po porodzie, kiedy karmisz dziecko piersią. Warto wiedzieć z jakich produktów zrezygnować, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości u maluszka czy alergii pokarmowej. Karmienie piersią to duży wysiłek dla Twojego organizmu, dlatego posiłek powinien dostarczać dodatkowe 500kcal dziennie w stosunku do zapotrzebowania sprzed ciąży. Jest to mniej więcej 1 posiłek więcej.
Różnorodność posiłków
Mało urozmaicone żywienie będzie powodowało niedobór składników pokarmowych u mamy i u dziecka. Postaraj się kupować produkty z pewnego źródła, naturalne, mało przetworzone i bez sztucznych konserwantów. Dbaj, aby w Twojej diecie nie brakowało
- Warzyw i owoców, które są źródłem witamin A, C, E beta karotenu, flawonoidów i błonnika pokarmowego oraz mikroelementów
- Ryby, które są źródłem pełnowartościowego białka oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych
- Oleje roślinne te tłoczone na zimno, które są źródłem jedno i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy E
Produkty, których lepiej unikać
- Potrawy ciężkostrawne, ostre przyprawy i smażone
- Produkty z dużą zawartością tłuszczy zwierzęcych
- Produkty wysoko przetworzone
- Nadmiar soli i cukru
Lista produktów z tak zwanej ‘’ czarnej listy ‘’
- Groch, fasola cebula brukselka, kapusta, kalafior te produkty często powodują kolki u dziecka i mogą zmienić smak mleka
- Owoce cytrusowe, czosnek oraz przyprawy mogą wywołać u maluszka bóle brzucha rzadkie stolce lub niechęć do ssania. Nie należy jednak rezygnować z nich od razu. Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje nadany produkt. Warto więc spróbować czy faktycznie będą te dolegliwości.
- Słodycze nie dostarczają organizmowi żadnej wartości odżywczej są źródłem tak zwanych pustych kalorii
- Mocna kawa, herbata, napoje gazowane mogą niekorzystnie wpłynąć na maluszka (pobudzić go i zakłócić sen).
Zakaz absolutny
Nie wolno pić alkoholu, tak w ciąży jak i po niej, kiedy karmi się piersią. Nawet najmniejsza dawka alkoholu może utrzymywać się w mleku nawet do kilku godzin po jego spożyciu. Spożycie alkoholu przez mamę może wywołać u maluszka przykre dolegliwości
- Wymioty
- Bóle głowy i brzuszka
- Drażliwość
- Może być także przyczyną zaburzeń wzrostu
Poza alkoholem zakazane jest także palenie papierosów. Działa równie negatywnie jak alkohol.
Wszystkie mamy na pewną wiedzą jak ważne jest białko w ich diecie. To podstawowy składnik budulcowy każdego organizmu. Dlatego z całą pewnością trzeba zadbać o dostarczenie białka spożywając ser, jajka, chude mięso i ryby. Z nabiałem trzeba jednak uważać. Spożywając go w nadmiarze możemy doprowadzić do nietolerancji laktozy lub alergii pokarmowej u maluszka.
Wapń
Wspominam Paniom o wapniu, bo to naprawdę ważny minerał, którego nie powinno zabraknąć w diecie kobiety karmiącej piersią. Wiem, jak jest ważny, bo przekonałam się na sobie. Po porodzie po paru tygodniach po prostu nie wychodziłam z gabinetu stomatologicznego. Mój synek zabrał od mamy to czego najbardziej jego organizm potrzebował. Wapń znajdziemy w ciemnozielonych warzywach bezpieczne i rzadziej uczulające jest mleko kozie lub owcze.
Płyny
Nawodnienie organizmu jest bardzo ważne, jeśli chcemy karmić piersią. Dlatego mamo wypijaj od 1,5 do 2 litrów płynu dziennie. Może to być woda mineralna niegazowana, kompot, herbatki ziołowe wspomagające laktacje, soki owocowe lub warzywne. Pamiętać należy również o tym, że jedząc zupę również dostarczasz organizmowi płyny. Organizm kobiety karmiącej sam upomina się o płyny. Odczuwamy większe pragnienie.
Kilka słów o alergii
Zawsze mamo obserwuj uważnie swoje dziecko. Tym bardziej jeśli zauważysz u maluszka wysypkę. Zapisuj produkty, które jadłaś. Produktami, które najczęściej są powodem alergii jest nabiał, jaja, orzechy, soja, wyroby czekoladowe i cytrusy. Jeśli mama zapisuje to co spożywała łatwiej dojść co mogło uczulić i wyeliminować produkt z diety.
Smaki i aromaty potraw, które mamo spożywasz dostają się do Twojego mleka. Twoje dziecko czuje smak tego co zjadłaś. Dziecko w ten sposób uczy się smaków. Zapamiętuje je. W ten sposób dziecko przygotowuje się do spożywania nowych posiłków, kiedy przyjdzie czas na rozszerzenie diety.
Podsumowując dieta mamy karmiącej musi zaspokoić potrzeby mamy i dziecka. Czyli mama ma jeść dla dwojga. Posiłki powinny być częściej 4-5 razy w ciągu dnia, ale w mniejszej objętości. Nigdy nie daj się mamo namówić na zjedzenie czegoś czego nie lubisz lub nie tolerujesz. Twoja dieta ma być lekkostrawna, urozmaicona i bogata w witaminy.
0 komentarzy