Badanie GBS

utworzone przez | 1 Lis 2020 | Ciąża

()

Jest to przesiewowy test mikrobiologiczny. Badanie to powinno być wykonane u wszystkich przyszłych mam pomiędzy 35 a 37 tygodniem ciąży. Wynik dodatni oznacza nosicielstwo paciorkowca B. Paciorkowiec jest bakterią, często występuje w drogach płciowych, moczowych i dolnym odcinku przewodu pokarmowego człowieka. Przyjmuje się, że około 10-30 procent kobiet jest nosicielkami tego drobnoustroju, nie wiedząc nic o tym. Kobiety ciężarne są szczególnie narażone na pojawienie się paciorkowca ze względu na wyjątkowo korzystne warunki panujące w drogach płciowych w tym okresie życia kobiety. Dla samej kobiety paciorkowiec nie jest z reguły niebezpieczny, ale dla noworodka stanowi bardzo poważne zagrożenie. Jeśli w chwili porodu siłami natury przeniosą się na dziecko, mogą wywołać zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie dróg moczowych, a nawet sepsę. Nie wpadajmy jednak w panikę. Tego rodzaju komplikacje nie rozwijają się u wszystkich zainfekowanych noworodków. Ocenia się, że częstość zachorowań to 2-4 na 1000 żywo urodzonych dzieci. 

GBS dodatni co oznacza:

GBS dodatni to informacja bardzo istotna dla lekarza. Dzięki tej informacji mogą zostać wdrożone właściwe działania, które zminimalizują ryzyko przeniesienia bakterii na dziecko podczas porodu. Nie zawsze jednak pozytywny wynik GBS wymusza podanie antybiotyku, choć generalnie jest to praktykowane. Bierze się pod uwagę sytuacje rodzącej, wynik posiewu moczu, wystąpienie infekcji wywołanej przez paciorkowce np. Przy poprzednim porodzie, a także czas porodu- przedwcześnie rodzące się dziecko – jest bardziej narażone na infekcje wywołane przez paciorkowce. GBS dodatni zmusza zazwyczaj do podania antybiotyku podczas porodu. Noworodek urodzony przez matkę z GBS dodatnim powinien być baczniej obserwowany pod kątem wystąpienia infekcji w pierwszych dniach życia. Bakterie paciorkowca są niebezpieczne dla noworodka, ponieważ jego układ odpornościowy jest jeszcze słabo ukształtowany. Do infekcji może dojść przez np. zachłyśnięcie się płynem owodniowym podczas porodu. Ryzyko przeniesienia paciorkowca z matki na dziecko jest duże i wynosi nawet 70 procent. 

Jak pobrać wymaz:

Paciorkowce nie wywołują świądu czy upławów, dlatego kobiecie trudno ocenić czy jest nosicielką. Badanie GBS powinno wykonać się przy każdej ciąży, nawet jeśli poprzednio wyniki były ujemne. Badanie nie boli, nie trzeba używać wziernika. Lekarz lub położna pobiera materiał z przedsionka pochwy oraz okolic odbytu i umieszcza je na podłożu transportowym. Na wynik badania czeka się około 5-6 dni. Wynik należy dołączyć do karty ciąży i okazać w szpitalu przed rozpoczęciem akcji porodowej. 

GBS dodatni postępowanie:

W przypadku GBS dodatniego stosuje się antybiotykoterapię okołoporodową. Zazwyczaj pacjentka otrzymuje penicylinę (dożylnie). Ma to na celu zapobieganie zakażeniom u noworodka. 

Profilaktykę antybiotykową stosuje się:

  • U kobiet GBS dodatni w badaniu przesiewowym wykonanym pomiędzy 35-37 tydzień ciąży 
  • U kobiet, u których stwierdzono obecność GBS w moczu 
  • U kobiet, u których wystąpiło zakażenie GBS u noworodka we wcześniejszej ciąży 

Wskazaniem do podania antybiotyku jest również brak wyniku badania oraz poród przed 37 tygodniem ciąży lub śródporodowa gorączka. Pamiętajcie panie ciężarne koniecznie wykonajcie badanie w kierunku GBS. 

Jak bardzo spodobał Ci się artykuł ?

Zostaw swój komentarz

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pin It on Pinterest