Magia chustowania – czyli dlaczego warto nosić dziecko

utworzone przez | 7 Kwi 2020 | Chusta

()

Postanawiasz nosić swojego malucha w chuście i zaczynasz szukać informacji na ten temat w internecie, wśród znajomych. Zapewne spotkasz się z różnymi opiniami, czasem odmiennymi co może wzbudzić w Tobie wiele wątpliwości. Pamiętaj jednak, że grunt to rzetelna wiedza i sprawdzone jej źródła. Tym niedługim wpisem chciałabym przedstawić Ci ogrom zalet chustonoszenia płynących dla dziecka jak i dla rodzica, opartych na fizjologii i anatomii człowieka. Tym samym chcę zachęcić Cię do rozpoczęcia tej wspaniałej przygody! Na początku skupimy się na korzyściach dla dziecka.

 

Zaspokojenie potrzeb emocjonalnych.

U maluszka oprócz oczywistych potrzeb jak jedzenie czy spanie, równie ważna jest potrzeba emocjonalna, do której zalicza się bezpieczeństwo i bliskość. Potrzeba ta wynika z niedojrzałości psychicznej i fizycznej dziecka po urodzeniu i konieczności adaptacji do nowych warunków życia. Podczas gdy maluch noszony jest w chuście, słyszy bicie serca, czuje rytm kroków rodzica – otaczają go bodźce, które doskonale zna z czasu gdy był w brzuchu mamy będące dla niego kojące i usypiające. Jednocześnie jest wtulony w rodzica i częściowo ograniczony od bodźców zewnętrznych. Stąd też tak często obserwowana u dziecka noszonego mniejsza płaczliwość.

 

Prawidłowy rozwój układu nerwowego

Chustonoszenie świetnie stymuluje układ przedsionkowy poprzez ciągłe kołysanie, huśtanie, bujanie dziecka. Układ przedsionkowy, związany jest z układami sensorycznymi w naszym organizmie i odpowiada za równowagę, koordynacje ruchów ciała i utrzymywanie właściwego napięcia mięśniowego oraz postury ciała. Aby, zapewnić jego prawidłowy rozwój niezbędna jest aktywność ruchowa dziecka, co niestety w obecnym, powszechnym modelu życia (telewizja, mechaniczne zabawki, brak czasu rodzica)jest znacząco ograniczone i może prowadzić do dysfunkcji tego układu.

 

Doskonała profilaktyka dysplazji stawów biodrowych

Maluch prawidłowo zamotany w chuście jest w pozycji zgięciowo – odwiedzeniowej (tzw. fizjologicznej żabki). W tej pozycji nóżki dziecka są szeroko odwiedzione i ugięte w kolankach. Taka pozycja utrwala poprawne ułożenie kości udowej w panewce biodrowej, co wspiera prawidłowy rozwój bioderek. Sami ortopedzi polecają chustonoszenie – o ile jest poprawne, a u dziecka nie występuje już dysplazja.

 

Wsparcie rozwoju kręgosłupa

Pozycja w dobrze zawiązanej chuście sprawia, że kręgosłup dziecka jest utrzymany w naturalnej pozycji. Od narodzenia kręgosłup jest w totalnej kifozie (kształt literki C) i wszystkie działania wykonywane przy dziecku (podnoszenie, noszenie na rękach) powinno być dostosowane tak, aby kręgosłup utrzymać w prawidłowej pozycji i nie wywoływać nienaturalnych przeprostów. Z wiekiem u dziecka pojawiają się kolejne lordozy, dzięki czemu później można zmieniać pozycje noszenia na rękach, a pozycje motania w chuście ulegają modyfikacjom, aby dostosować je do rozwoju kręgosłupa i aktywności dziecka.

 

 

Ulga podczas kolek

Maluch podczas noszenia w chuście przyjmuje pozycje zgięciowo – odwiedzeniową (pozycja kuczna), która połączona z działaniem grawitacji ułatwia oddawanie gazów jelitowych. Jest to ważne zarówno podczas kolek, jak i w ich profilaktyce. Wiadomo też, że ulgę w bólach kolowych przynosi okład i masaż – co również zapewnia chustowanie. Brzuch dziecka jest ogrzewany ciepłem osoby noszącej, a ruch ciała rodzica powoduje delikatny ucisk i masaż powłok brzusznych.

Należy jednak pamiętać, że chustonoszenie daje obustronne korzyści i przyjemności. Już samowyciszenie dziecka, mniejsza płaczliwość i jego lepszy sen daje rodzicom wiele radości. Ale zalety dotyczą również bezpośrednio osoby noszącej.

 

Wolne ręce

Rodzic w końcu ma czas na zrobienie innych rzeczy, na które ma ochotę, a przy tym ma kontrolę nad tym, czy dziecko się wybudza i czuje się spokojniejszy. Może bez problemów nastawić pranie, zjeść śniadanie, pójść na spacer czy zająć się starszakiem, nie myśląc o tym, by co 5 min zajrzeć do dziecka i skontrolować czy śpi i jak oddycha.

 

Lepsza mobilność

Spacerowanie w chuście szczególnie doceniają rodzice mieszkający w blokach czy muszący transportować się komunikacją miejską. W końcu nie muszą sami walczyć z wózkiem po schodach czy prosić kogoś, by pomógł znieść wózek czy ustąpił miejsca w autobusie. Poza tym dużo łatwiej podczas wakacji przejść się po plaży czy lesie z dzieckiem w chuście niż przepychać wózek po piachu, czy drodze leśnej.

 

Wsparcie kręgosłupa

To, co odczuwa 100% osób, które zawiąże dziecko w chuście to poczucie, że nagle „są jakoś bardziej wyprostowani”. I to nie jest wcale nic dziwnego, w końcu prawidłowe wiązanie sprawia, że ciężar malucha jest rozłożony na ramiona, plecy i brzuch noszącego. Dzięki temu rodzic przyjmuje prawidłową postawę. Gdy maluch noszony jest na rękach w poziomie przed sobą- braki rodzica i głowa “ciągną” do przodu powodując nadmierną kifozę odcinka piersiowego. Z kolei gdy dziecko noszone jest z przodu w pionie na wysokości klatki piersiowej, próbujemy przeciwdziałać ciężarowi i odchylamy się do tyłu, wywołując hiperlordozę odcinka lędźwiowego. W przypadku noszenia dziecka na biodrze wypychamy biodro do boku i wtedy nasz kręgosłup wygina niebezpieczne dla jego zdrowia esyfloresy.

 

Wsparcie laktacji

W laktacji istotną rolę odgrywają 2 hormony: prolaktyna i oksytocyna. Ta pierwsza odpowiada za produkcję pokarmu i to właśnie jej poziom wzrasta podczas bliskości z maluchem podczas noszenia. To co jeszcze ma znaczący wpływ na laktację to stres. Kiedy dziecko często płacze, jest niespokojne, ma kolki, a mama nie może sobie poradzić z ukojeniem dziecka, wywołuje to u niej wyrzut hormonów stresu, które z kolei wpływają hamująco na laktację. Bliskość z dzieckiem sprawia, że maluch czuje się bezpiecznie i mniej
płacze, a mama jest spokojniejsza.

Chusta to kawałek materiału, ale bardzo praktycznego, który wspiera rozwój malucha i pomaga rodzicom. Mam nadzieję, że zachęciłam Was do rozpoczęcia noszenia w chuście i podejmiecie wyzwanie (choć na początku może nie być łatwo), bo korzyści z chustonoszenia dzieci jest warte poświęcenia każdego czasu. 🙂

 

Jak bardzo spodobał Ci się artykuł ?

Zostaw swój komentarz

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pin It on Pinterest