Chustonoszenie w czasie – od kiedy, do kiedy, jak długo?

utworzone przez | 19 Kwi 2020 | Chusta

Podstawowe pytanie jakie zadają sobie rodzicie chcący nosić swoje pociechy w chustach to: „Kiedy najlepiej zacząć?”. Choć wiem, że rodzice potrzebują konkretów i odpowiedzi w postaci cyferek niestety nie ma takiej uniwersalnej i jednoznacznej. Każde dziecko jest inne i do jego potrzeb próbujemy się dostosować. ☺

Zacznę zatem od tematu- kiedy rozpocząć naukę? Często napotykam w swojej praktyce pytanie, czy można uczyć się wiązania w ciąży ? Oczywiście, że tak, ale po co? Podczas konsultacji rodzic początkowo uczy się wiązania na lalce, ale finalnie wiąże malucha. W czasie ciąży kobieta może tylko nauczyć się wiązania na lalce, którą wiążę się inaczej niż docelowo dziecko. Dodatkowo nie może być to każde wiązanie, ponieważ niektóre z nich mogą zwiększać ciśnienie w jamie brzusznej, co może negatywnie wpłynąć na ciążę. Najlepiej więc rozpocząć naukę w momencie, kiedy dziecko jest już na świecie.

To, w jakim wieku można rozpocząć, nosić dziecko w chuście ?

Teoretycznie można zacząć już w 3 godzinie życia maluszka. Jednak polecam, aby dać sobie czas na powrót do pełnej sprawności, na odnalezienie się w nowej roli, na poznanie nowego członka rodziny. Pamiętamy, że zaczynając nosić w chuście dziecko, które nie potrafi samodzielnie siedzieć, dobieramy odpowiednie, bezpieczne dla niego wiązanie. Nie zapominamy także o komforcie dla rodzica. Dobieramy takie wiązanie, które nie będzie sprawiać problemu i napawać niepokojem o to czy aby na pewno jest dobrze wykonane.

 

 

A czy jest jakiś limit wiekowy do chustowania?

Nie ma maksymalnego okresu, do jakiego można nosić dziecko, a po którym należy zaprzestać chustonoszenia. Nosić w chuście można do czasu kiedy ma na to ochotę rodzic i dziecko. W miarę rozwoju pociechy można i należy zmieniać rodzaj wiązania. Wiadomo, że dziecko rośnie i w pewnym momencie wygodniej jest “przerzucić” szkraba na plecy, a tym samym umożliwić mu poznawanie świata z punktu widzenia osoby dorosłej. Przy starszych dzieciach wygodniejsze może też okazać się nosidło, ale chusta sprawdza się równie dobrze. Pamiętajmy jednak, że noszenie ma dawać obustronną przyjemność. Gdy jest nam już zbyt ciężko i nie mamy siły, rodzic ma prawo odmówić.

No i ostatnia kwestia, jak długo nosić malucha w ciągu dnia?

W tym przypadku też nie podam, że tylko 2h jednorazowo i ani minuty dłużej. To ile dziecko czasu spędzi w chuście należy dostosować do jego etapu rozwojowego. Noworodek, który przez 9 miesięcy był blisko mamy,ciągle bujany, z chęcią prześpi podczas noszenia cały dzień, bo daje mu to poczucie bezpieczeństwa. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek i umożliwić dziecku zaspokajanie innych potrzeb np. jedzenia. Ponadto zapewnienie maluszkowi leżenia na płaskiej powierzchni jest równie istotne dla jego prawidłowego rozwoju. Do ok. 3 miesiąca życia Wasza pociecha z chęcią większość czasu spędzi w chuście. Natomiast wraz z wiekiem i zdobywaniem nowych umiejętności dziecko może znacząco skracać czas, w którym ma ochotę na przebywanie w chuście, a nawet stracić chęć do motania. Pamiętamy – nic na siłę, obustronna radość. Często nie oznacza to końca tej pięknej przygody. W większości przypadków dzieci same powracają z prośbą o noszenie. ☺

Nie ma jednej złotej rady dotyczącej czasu, jaki mamy przeznaczać na chustonoszenie, bo nie ma jednakowych dzieci. Kiedy i jak długo nosić należy dostosować do rozwoju malucha, jego potrzeb oraz potrzeb i możliwości rodzica.

 

Zostaw swój komentarz

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Pin It on Pinterest